-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ya Monsanto, ya açlık!
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 28-Şubat-2005
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Uluslararası tarım tekellerini ihya eden 100 karardan birine göre, Iraklı çiftçilerin yüzlerce yılda geliştirdiği ve koruduğu tohum çeşitliliği ve mirası artık bu firmaların "korumasına" devrediliyor.

 Irak'ın yeniden yapılandırma projesi çerçevesinde, Iraklı çiftçiler yüzlerce yıldır koruyup geliştirdikleri tohumlarını, artık kendi topraklarında kullanamayacaklar. Geçici yönetimin "yapılmasını tavsiye ederek" yeni yönetime devrettiği ve uluslararası tarım tekellerini ihya eden 100 karardan birine göre, Iraklı çiftçilerin yüzlerce yılda geliştirdiği ve koruduğu tohum çeşitliliği ve mirası artık bu firmaların "korumasına" devrediliyor. Yeni yasa sayesinde, yüzde 97'sinin geleneksel tarım yapan Irak halkının gelecek mevsim de ekmek üzere, hasat zamanında tohum toplaması yasa dışı ilan edilmiş bulunuyor. Bundan böyle çiftçiler, ABD'li şirketlerin Lisanslı-Genetiği Değiştirilmiş Tohumlarını kullanmaya zorlanacaklar. Bilindiği üzere, yakın dönemde uluslararası şirketler, insanlık medeniyeti tarafından binlerce yılda bulunan ve geliştirilen tohum türlerini patentleyerek, bir bir mülkiyetlerine geçiriyor. Yani, yakın gelecekte, Irak halkı tipik bir Amerikan amentüsüne teslim olacak: Ya Monsanto'dan alırsın, ya da ölürsün!
Irak'ın yeni Patent Yasası: Şimdi de Çiftçilere karşı savaş ilanı Irak Eski Genel Valisi Paul Bremer, Temmuz 2004'te "egemenlik devri" vesilesiyle Irak'ı terk ederken ardında, 100 maddelik yeniden yapılanma düzenlemesi bıraktı. Bu düzenlemelerden biri olan ve Iraklı çiftçilerin topraklarından kendi tohumlarını kullanmalarını engelleyen düzenleme de işte bu maddelerden biri olan " Patent, Endüstriyel Tasarım, İfşa edilmemiş bilgi, Entegre Devreler, Bitki çeşitliliği"' isimli 81. Madde'ye dayanıyor. Hem çiftçilerin hem de Irak'ın gelecekteki tarım politikasını etkileyecek bu karar, aynı zamanda ABD'nin Irak ekonomisine yönelik "radikal dönüşüm" çabalarının önemli bir bileşeni... Öte yandan, bu yasa yetkililer tarafından "iyi kalite tohum tedariği"nin garanti altına alınması ve Irak'ın Dünya Ticaret Örgütü'ne dahil olmasını kolaylaştıran yasa olarak gösteriliyor. İşin aslı ise; bu yasa Monsanto, Syngeta, Bayer ve Dow Chemical gibi -küresel olarak tohum tekelini elinde bulunduran- dev şirketlerin Irak tarımına sızmalarını kolaylaştırıyor. Şirketler, Irak'taki operasyonlarına başlamasının ilk aşaması olan küçük çiftçiliğin kontrol altına alınması ve rekabetin bertaraf edilmesi bu yasayla sağlanmış olacak.

 

 

 

Haber No: 556