-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Başka Bir Teknoloji Mümkün mü?
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 11-Mayıs-2012
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Derneği, 25 Mayıs Cuma günü "Başka Bir Teknoloji Mümkün mü?" başlıklı bir çalıştay düzenliyor. Çalıştayda ele alınacak üç ana konuda; enerji, bilgisayar yazılımları ve tarım alanlarında alternatiflerin neler olabileceği konusunda fikirler üretmek ve farkındalık yaratmak istenmiyor. Program dahilinde önce genel bir bakış, ardından üç özel alanda (Enerji, bilgisayar yazılımları, yerel tohumlar ve tarım) sunumlar ve herkesin katıldığı tartışmalar yapılacak.

Ege Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Tarım Ekonomisi Derneği, 25 Mayıs 2012 Cuma günü "Başka Bir Teknoloji Mümkün mü?" başlıklı bir çalıştay düzenliyor. Çalıştay, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlık Toplantı Salonu C Blok'ta...

Çalıştay ile teknolojinin çizgisel bir şekilde geliştiği ve nötr olduğu yönündeki algıları değiştirerek bilim insanlarının, teknik insanların ve halkın daha eleştirel bir bakış açısı geliştirmelerine katkıda bulunmak amaçlanıyor.

Çalıştayda ele alınacak üç ana konuda; enerji, bilgisayar yazılımları ve tarım alanlarında alternatiflerin neler olabileceği konusunda fikirler üretmek ve farkındalık yaratmak istenmiyor. Program dahilinde önce genel bir bakış, ardından üç özel alanda (Enerji, bilgisayar yazılımları, yerel tohumlar ve tarım) sunumlar ve herkesin katıldığı tartışmalar yapılacak. Bu üç alandan başlayarak, bütün teknolojik dallardan katılımcıların birlikte sorgulaması ve öğrenmesi hedefleniyor. Çalıştayda, “Hegemonik enerji teknolojileri dünyayı nereye götürüyor?”, “Kurtuluş var mı?”, “Özgür yazılımlar ne vaat ediyor?”, “Şirket tohumlarına karşı yerel tohumlar ve katılımcı ıslah ne gibi potansiyeller taşıyor?”, “Açık kaynak araştırmalarının” temel özellikleri neler?” gibi sorulara yanıtlar aranacak.

Hedef kitle: Her bilim ve teknik dalından insanlar başta olmak üzere toplumun ilgili tüm bireyleri.

Program:

Öğleden önce:

Kolaylaştırıcı: Prof. Dr. Tayfun Özkaya

9.15-9.30 “Şeylerin Hikâyesi” adlı 16 dakikalık kısa bir film.

9.30-10.00 Dr. Baha Kuban "Teknoloji Toplum İlişkisine Bakışta Taze Soluklar; Kaygı ve İmkan"

10.00-10.30 Çay arası

10.30-11.00 Prof. Dr. Beno Kuryel “Teknolojinin Kavramsal Tarihi Üzerine”

11.00-12.15 Tartışma

12.15-13.30 Öğle Yemeği

Öğleden Sonra:

Kolaylaştırıcı: Prof. Dr. Beno Kuryel

13.30-13.50 Ar. Gör. Özlem Özgöbek “Bilgisayar ve Özgürlük: Özgür Yazılımlar”

13.50-14.10 Prof. Dr. Tayfun Özkaya, Ar. Gör. Görkem Öztürk “Özgür Tohumlar ve Tarım”

14.10-14.40 Çay Arası

14.40-15.00 Dr. Baha Kuban " Enerji Teknolojilerinde Karbon Kilitlenmesi; İklim Değişikliği Aynasında Teknik Değişim"

15.00-17.00 Tartışmalar

tayfun.ozkaya@ege.edu.tr

tel (iş) 232 3111441

 

 

 

Haber No: 5419