-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Balat'ta Yeni Bir Proje Filizlendi: MeyveHane!
Kategoriler: Ben ne yapabilirim
Tarih: 21-Aralık-2011
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Balat’ta şehir bahçeciliği yapan Mavi Kalem Derneği gönülleri, Sebze Sepeti Projelerinde olduğu gibi, MeyveHane Projesi ile de semtte kullanılmayan alanları yaşam alanlarına dönüştürerek, dilediğimizde yemişlerinden tadabileceğimiz meyve ağaçları yetiştiriyorlar.

Mavi Kalem Derneği gönülleri, ekolojik olarak daha kalıcı, kendine yeten bir Balat istiyor. Bunun için ekiplerine katılacak gönüllülere ve uzmanlara ihtiyaçları var. Ayrıca proje ortağı veya sponsor da olabilirsiniz. İstanbul’da, Balat'ta meyve ağaçları sizin yardımınızla çiçeklenebilir.

Aşağıdaki numara ve adreslerden onlara ulaşabilirsiniz:

0212 534 41 33 - 0537 334 33 68, meyvehane@mavikalem.org, www.facebook.com/sebzesepeti

 

MeyveHane Hakkında:

İstanbul hızla büyüyor. Türkiye’nin kırsal bölgelerindeki köyler boşalıyor ve milyonlarca köylü kente göç ediyor. Bu nedenle geleneksel tarım bilgisi de hızla unutuluyor. İstanbul’un açık alanları, her geçen gün daha da çok sayıda yol, otopark ve yapıyla doluyor. Bu iki sorunla mücadele edebilmek için kente tarım getirilmek zorunda.

Mavi Kalem işbirliği ile gerçekleştirilecek Sebze Sepeti Projesi, Fener ve Balat bölgesinin parklarına, bahçelerine ve sokaklarına meyve-kabuklu yemiş ağaçları ve fidanları dikmeyi amaçlıyor.  Her dikilen ağaç ya da fidanla bir aile ilgilenecek. Ağaç ve bitkilerin bakımlarından asıl sorumlu çocuklar olacak. Mahalleden herkes meyve ve kabuklu yemişlerin hasadını kendi tüketimleri için yapabilir. Ekilen fidanların bakımından aile ve çocukları sorumlu tutmaktaki amacımız yaşam alanlarına gösterdikleri özenin ve ilginin artmasını teşvik etmektir. Böylece, hem Balat’taki farklı topluluklar arasındaki sosyal kaynaşmanın artması hem de Balat sakinlerinin İstanbul kentinde olmalarına rağmen kendilerini daha çok evlerinde hissetmeleri sağlanabilir.

Sebze Sepeti Projesi

Meyvehane, Sebze Sepeti Projesi’nin devamı niteliğindedir. Mavi Kalem'in Sebze Sepeti Projesi’nin amacı, Fener-Balat sakinlerini pencerelerde, balkonlarda, teraslarda, küçük bahçelerde veya bulabildikleri herhangi bir açık alanda kendi yiyeceklerini yetiştirmeye teşvik etmektir.

·         "Kendin Yetiştir" - İnsanları mümkün olduğu her yerde yiyecek  yetiştirmeye teşvik etmeye yönelik bir proje.

·         Doğaya yolculuklar - Çocukları şehirden çıkarıp, doğa ve tarımın değişik  yönleriyle tanıştırmak istiyoruz.

·         Halk bahçeleri - (Yerini hala aramakta olduğumuz) halk bahçeleriyle amaç, değişik etnik ve kültürlere sahip olan aileleri, bir arada kendi yiyeceklerini yetiştirmeye davet etmek.

·         Mavi Kalem'in yeşil ön cephesi - Çocuklarla birlikte yapılacak çalışmalar ise, Mavi Kalem binasının ön cephesini yenebilir bitkilerle donatmaya yönelik.

Mavi Kalem

Mavi Kalem farklı semt, şehir ve ülkelerden gönüllülerin bir arada çalıştığı, tüm proje ve aktivitelerini gönüllülük çalışma esasıyla yürüten bir kuruluş. Ulusal boyutta çalışmalarını kadınlarla, çocuklarla ve gençlik gruplarıyla yürütüyorlar.

Kadınlarla; şiddet, kişisel gelişim, sağlık konularında; çocuklarla eğitim ve kişisel gelişim konularında; gençlik gruplarıyla ise sağlık, gönüllülük ve aktivizm, eğitim ve kişisel gelişim konularında projeler yapıyorlar.

Projeleri, çalıştıkları grupların ihtiyaç ve önerileri doğrultusunda ortaya çıkmakta ve geliştirilmektedir.

Hedef grup ve çalışma alanı

Ana hedef grubu Fener-Balat bölgesinde yaşayan, çoğu Türkiye’ nin çeşitli yerlerinden henüz göç etmiş aileler ve onların çocukları. Bu bölgede yaşayanların arasındaki etnik ve kültürel çeşitlilik (Yunan, Kürt, Roman, Arap, Türk, Laz...) devasa boyuttadır. 

Çalışma alanı ise Fatih ilçesine bağlı olan Fener ve Balat mahalleleri olarak sınırlandırılacak.

 

Projenin gelişimi

03 Aralık 2011: Planlama ve görev paylaşım toplantısı

03-31 Aralık 2011: Sponsor, partner, uzun vadeli proje yürütücüleri arayışı vs.

02 Ocak 2012: Projenin son planlama toplantısı

02-14 Ocak 2012: Broşür, basın ilanı, internet çalışması ve diğer iletişim araçlarının hazırlanması

14 Ocak-01 Mart 2012: Örnekleme, (ilk ağaçları ve bitkileri bilinen yerlere ekme), katılımcıların farklı görevlerini tanımlama, teknik ve pratik ayrıntıları çözme, ağaçlar ve bitkiler için yer arayışı, projeye dâhil olacak aile ve çocuk arayışı.

Mart-Kasım 2012: Çeşitli yan etkinlikler eşliğinde büyük ekim ve aşılama haftası (ya da günü).

2012-       : Ağaçlar ve bitkiler ailelerin ve çocukların bakımında olacak. Proje yürütücüleri düzenli olarak bitkilerin ve ailelerin ihtiyaçlarını kontrol edecek. Yılda bir kere uzman gönüllüler sorumlu ailelerle birlikte meyve ağaçlarını ve bitkileri budayacak.

 

Uygulamaya yönelik teknik detaylar

 

Bütçe: Mevcut durumda bütçeyi tanımlamak oldukça güç. Bütçeyi tanımlamak ortakların gerekli materyalleri sağlamasına bağlı. Özellikle de ağaç ve bitkilerin  bağışlanacağını umuyorlar. Bütçe aşağıdaki materyal ve kaynaklar için kullanılacak:

 

  • Bitki ve ağaç (meyve ve kabuklu yemiş) fideleri

 

  • Fide dikim malzemeleri (bel, beton delen araçlar, kompost, ilave toprak)

 

  • Bakım malzemeleri (kompost, bahçıvan aletleri, merdiven, isimlik)

 

  • İletişim malzemeleri (her bir hedef kitle için broşürler, yapışkan etiketler, basın dosyası, posterler, sertifika)

 

  • Eğitim malzemeleri (farklı hedef gruplarına yönelik sağlık, çevre, tarım hakkında)

 

  • Eğlence ve gıda için fide günü/haftası (çocuk etkinlikleri, bir ünlüyü davet etme vb…)

 

Farklı roller

 

MeyveHane’nin misafirleri:

 

Sebze Sepeti Çalışma Grubu: Bütün proje takımını koordine etme ve hazırlama göreviyle hareket eder.

Çalışma grubunda Mavi Kalem’den az üç uluslararası gönüllü projeye teknik destek vermek üzere görev alacaktır: Maria Milbert, Marisa Kirsch ve Pieter Baets. Mavi Kalem koordinatörü Gamze Karadağ gönüllü çalışmasına koç ve destekçi olarak rol oynayacaktır.

 

Meyve ağacı uzmanları: Bu insanlar projeyi teknik anlamda yürütülmesini sağlarlar. Zaman zaman dikilen ağaç ve bitkilerin sağlıklarını kontrol ederler. Aileler ile birlikte ağaçları yılda bir kere budarlar. Uzmanların Balat semtinden olmaları tercih edilse de zorunlu değildir.

 

Ağaç ortakları ve bağışçıları: Bu kurumlar malzeme desteği ya da maddi destek ile ilişkilidirler. Ayrıca hazırlık ve organizasyon ya da projenin devam ettirilmesi ile de ilişkilendirilebilir.

 

 

Özel roller

 

MeyveHane’nin kardeşleri: Çocuklar ağaçların resmi bakıcılığını üstlenirken, ailelerin de bu sorumluluğu çocuklarıyla birlikte üstlenmeleri beklenir.

 

MeyveHane’nin komşuları: Fide bağışçıları bir ağaç fidesinin ekimine destek verebilecek Balatlılardan oluşacaktır. Bağışçı ayrıca ağacının bakımından, bakıcılığını üstlenen çocuk ve ailesiyle birlikte sorumludur.

 

MeyveHane’nin dostları: Bu kişiler projeyi koordinasyon grubu olarak birlikte devam ettirecek olan Balatlılardır. Yılda en az bir kez budama ve hasat etkinliği düzenlemeleri gerekir. Bu etkinlikler çocukları, aileleri, ağaç uzmanlarını ve bağışçılarını bir araya getirir. Kesik, hasta ve zarar görmüş ağaçların yerine yenisi dikilir ya da başka yere taşınır.

 

MeyveHane’nin ev sahipleri: Bir ya da daha fazla ağacı kamusal alanlara, evlerinin önüne veya arazilerine  dikmemize izin veren kişi veya kuruluşlardır. Aynı zamanda projenin hayata geçiş basamağındaki bu önemli sorumluluğu alanlar sürekliliği sağlayabilmeyi garanti etmelidirler.

 

Ortaklar

Teknik detaylar açısından, Türkiye’deki özellikle çevre, organik tarım ve permakültür sektöründen ortaklar aranıyor. Bunlara ek olarak, diğer sosyal-kültürel-ekonomik örgütlerle de daha geniş destek ortaklığı arayışı içindeler.

Bir meyve ağacının sağlıklı yetişebilmesi için sürekli bakıma ihtihacı vardır. MeyveHane projesi için reklam, gönüllü, bilgi destek, tecrübe, ödünç malzeme kullanma, eğitim, açılış günü yardımı ve ağaçların büyümesini takip gibi konularda partner arıyorlar.

Bu konularda destek olabileceğinizi düşünüyorsanız Gülşay Gözek – gulsah_gozek@yahoo.com-  0543 558 60 21 yada Merve F. Şanlıdağ – mervefsanlidag@hotmail.com- 0507 298 73 48

Destekçiler

 

İlk desteği düzenleyecekleri kaynak geliştirme etkinlikleri ile sağlayacaklar. Ayrıca, ağaç bağışçıları projeyi bir bütün olarak destekleyeceklerdir. Buna ek olarak, Türkiye ya da yurtdışındaki diğer sivil toplum örgütlerinden de maddi destek görmeyi umuyorlar. Projenin ilerleyişi üzerinde etkisi olacağından özel sektörden maddi destek arayışları yok.

 

Ağaç yetiştirme projesi Balat mahallesinin daha çok toprağa sahip bölgelerinde daha kolay gerçekleşebilir. Projeyi gerçek kılmak için daha çok fideye, PR çalışmalarına, eğitimsel materyale ve organizasyon olayları için kaynaklara ihtiyacımız var. Ayrıntılı bilgi için proje bütçesini inceleyebilirsiniz.

Bu konularda destek olabileceğinizi düşünüyorsanız Korhan Yüzbaş – korhanyuzbas@hotmail.com -  0531 270 46 81 yada Süha Zaimoğlu – suhazaimoglu@gmail.com – 0537 249 97

Genel iletişim:

 

Mavi Kalem: 0212 534 41 33 - 0537 334 33 68

 

MeyveHane:

Pieter Baets: 0535 012 25 59

meyvehane@mavikalem.org

www.facebook.com/sebzesepeti

 

 

 

Haber No: 5001