-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Amerika'dan Amasya Gümüşhacıköy'deki TaTuTa Çitfliği'ne...
Kategoriler: TaTuTa
Tarih: 14-Temmuz-2011
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Basında sıkça haber olarak yer alan TaTuTa projemiz bu kez de Amasya’nın Gümüşhacıköy ilçesindeki çiftliğiyle haber oldu.

Anadolu Ajansı’ndan Fatih Mehmet Kürkçü ve Hikmet Sade’nin Amasya'dan bildirdikleri haberi aşağıda okuyabilirsiniz.

 

Amerikalı Çift Amasya'da Hem Çapa Yapıyor Hem de Tatil Yapıyor

ABD'nin Kaliforniya eyaletinden, Buğday Derneği'nin yürüttüğü "Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi, Gönüllü Bilgi ve Tecrübe Takası" (TaTuTa) Projesi kapsamında Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesine gelen Walrath çifti, kaldıkları çiftlikte çapa yapıp ot yolarak tatil yapıyorlar. (24) ile eşi Irene Walrath (23), tatil anlayışları ile çevredekileri şaşırtıyor.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinden, Buğday Derneği'nin yürüttüğü "Ekolojik Çiftliklerde Tarım Turizmi, Gönüllü Bilgi ve Tecrübe Takası" (TaTuTa) Projesi kapsamında Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesine gelen Walrath çifti, kaldıkları çiftlikte çapa yapıp ot yolarak tatil yapıyorlar.

İlçeye bağlı Korkut köyünde Buğday Derneği üyesi Celal Oktay'a ait çiftlikte kalarak hem tarım işçisi olarak çalışıp hem de tatil yapan Amerikalı Nicholas (24) ile eşi Irene Walrath (23), tatil anlayışları ile çevredekileri şaşırtıyor.

Günde 8 saat tarlada çalışan, ot yolan ve çapa yapan çifte, çiftlik sahibi Oktay, bu hizmetlerinin karşılığı olarak yatacak yer ve yiyecek veriyor.

Kirazı ile ünlü bölgede bol bol kiraz ve ekolojik ürünler tüketerek, hem çalışıp hem de tatil yapan çift, AA muhabirine, Türkiye'de olmaktan ve tarlada çalışarak tatil yapmaktan mutlu olduklarını söylediler.

Nicholas Walrath, Türkiye'ye ilgi duyduklarını, projeden haberdar olunca da gelmeye karar verdiklerini ifade ederek, "Eşim ve ben Amerika'da öğrenciyiz. Türkiye'yi yakından tanımak, çiftçilerle iletişim kurmak, doğal yaşamla iç içe olmak, buradaki tarımsal faaliyetleri ve kültürü yakından gözlemlemek için geldik. Türkiye'de insanlar çok misafirperver. Yaşadığımız yerde çiftçilik çok zor. Her şey çok pahalı. Meyve ve sebze fiyatları çok yüksek. Burada bol bol organik ürünler tüketiyoruz. Bahçe işlerinde çalışıyor ve doğayla iç içe oluyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor" diye konuştu.

Babasının Kanada'da tarımla uğraştığını anlatan Irene Walrath ise çiftlik işlerini sevdiğini ve kaldıkları köyde doğal ve organik ürünler tükettikleri için mutlu olduğunu söyledi.

Burada iki hafta daha kalacaklarını belirten Walrath, "Bize kalacak yer ve yiyecek veriyorlar. Biz de bahçe işlerinde çalışıyoruz. Çapa yapıyor, zararlı otları temizliyoruz. Haftada iki gün iznimiz var, burada yediğimiz her şey organik. Bu çok güzel. Türkiye'de doğal ve sağlıklı ürünler bol ve ucuz" dedi.

Amasya'dan sonra Karadeniz Bölgesi'ni, ardından İstanbul'u görmek istediklerini söyleyen Walrath çifti, proje sayesinde hem tatil yaptıklarını, hem doğal ürünler tüketerek sağlıklı beslendiklerini hem de farklı kültürlerde insanlar tanıma fırsatı bulduklarını ifade ettiler.

-"Çiftlikte Daha Önce Suriye ve Avustralyalı Turistler Çalıştı"-

Topraklarında yaklaşık iki yıldır organik tarım yaptığını ve Buğday Derneği üyesi olduğunu anlatan evli ve 5 çocuk babası Celal Oktay (52) ise ürettiği ürünlerini il dışında çeşitli bölgelerde kurulan organik pazarlarda değerlendirme imkanı bulduğunu söyledi.

Söz konusu proje kapsamında gönüllü turist ağırladıklarını anlatan Oktay, turistlerin barınma ve yiyecek ihtiyaçlarını karşıladıklarını onların da bunun karşılığı olarak günlük 8 saat çalıştığını belirtti.

Amerikalılardan önce Suriye ve Avustralyalı turistlerin de yanlarında çalıştığını söyleyen Oktay, turistlerin çalışkanlığından memnun olduğunu ifade etti.

Oktay, gönüllü turistlere meyvecilik ve tarımsal faaliyetleri hakkında bilgi verdiklerini, diğer yandan ise Türk örf ve adetleri ile misafirperverliğini yansıtmaya çalıştıklarını kaydetti.

Gümüşhacıköy İlçe Tarım Müdürü Özgür Baş ise, "TaTuTa" Projesi kapsamında Amasya'ya gelen gönüllü turistlerin Buğday Derneği adına çalıştıklarını ifade ederek söz konusu proje hakkında bilgiler verdi.

Turistlerin burada çalıştıkları sürece organik tarımla ilgili bilgilendirildiğini ve organik ürünlerle beslendiğini anlatan Baş, projeyle ilçelerinde bu tip organizasyonların geçekleşmesinin Türk tarımı açısından önemli olduğunu vurguladı.

Baş, ilçenin organik tarım konusunda iyi bir noktada olduğunu belirterek, 107 dönüm arazide 8 üreticinin organik meyve üretimi yaptığını söyledi.

(Anadolu Ajansı)  09.07.2011 11:41

Haber No: 4604