-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ömer Madra, Runtalya’da Victor’umuzun numarasıyla TATUTA için koştu...
Kategoriler: TaTuTa, Victor Ananias
Tarih: 06-Mart-2011
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Victor’umuz 6 Mart Pazar günü TATUTA çiftliklerimize kaynak yaratmak için bir Adım Adım Oluşumu* organizasyonu olan Runtalya Maratonu’nda koşacaktı. Olmadı...

Buğday için koşan pek çok kişiden biri olan Açık Radyo kurucularından Ömer Madra ise Victor’un göğüs numarasıyla koştu, sonrasında bize duygu ve düşüncelerini aktardı...

Victor’u çocukluğundan bu yana tanıyan dostu, Açık Radyo kurucucu Ömer Madra:

 “Victor’un yapmak istediğini yapmak için Runtalya’da koştum. Şimdi TATUTA’ya eklenecek çiftliklerin sayısının artmasına yardımcı olmaya çalışacağım”

A. Selçuk Koçum (ASK): Bugunkü koşunuz öncesinde Adım Adım’ı biliyor muydunuz? Daha önce Adım Adım Oluşumu (AAO) ile bir organizasyona katılmış mıydınız? Ömer Madra (ÖM): AAO’yu Victor’dan, Açık Radyo program yapımcılarımız Itır Erhart ve Zeki Yemez’den biliyordum. Ancak bir faaliyetine katılmamıştım.

ASK: Victor’un yerine koşmaktaki amacınız neydi, nasıl karar verdiniz? ÖM: Aslında zor bir süreçti. Cenazesi için Bodrum’a gitmek ya da buraya Antalya’ya gelmek arasında kararsız kaldık. Eşimle de konuşup ani bir kararla Runtalya Maratonu’nda Victor’un 1069 göğüs numarasıyla onun yerine koşmaya karar verdik.

ASK: Neydi bu karardaki temel nokta? ÖM: Victor tek başına bir ekolojik sistem neferiydi. Toplulukların hayatında, bizler gibi birçok bireyin hayatında çok etkisi oldu. Haberi aldığımda, ekolojik hayatta, ekolojik sistemde bir boşluk meydana geldiğini hissettim. Bu boşluğu küçücük bir ADIM’la doldurmak, Victor’un yapmak istediği bir işi yapmak için Runtalya’da koşmak istedim.

ASK: Ve Runtalya’da koştunuz... ÖM: Victor hiç sevmemesine rağmen, idealleri için 21 km, yarı maraton koşacaktı. Ben onun kadar antrenmanlı olmadığım için 10 km koştum. Ama bıraktığı boşluğu doldurmak için elimden geleni yaptım. Öte yandan müthiş yağmur yağdı. Victor’un ölümü ile ilgili gelen yorumlardan birisinde ‘Yağmur’u Bol olsun’ ifadesi vardı. Burada, Antalya’da onun için koşarken ‘Yağmuru Bol Oldu’.

ASK: Bundan sonrasında Adım Adım Oluşumu - Buğday çalışmalarıyla ilgili ileriye yönelik ne söylemek istersiniz? ÖM: Victor TATUTA projesi çerçevesinde sisteme daha çok çiftlik eklenmesi için çabalıyordu. Koşulan her Runtalya ve her Avrasya Maratonu’nda yaratılan kaynakla sisteme yeni çiftliklerin eklenmesi mümkün oluyor. Bu çabanın ve diğer çalışmaların kesintisiz devam ettirilmesini diliyorum. Tabii hemen yarına bakacak olursak; AAO’nun Antalya’ da yaptığı sunumlarda koşu sonrası yapılan çağrılarda yaratılan kaynağın önemli ölçüde arttığı belirtildi. Ben de koşu öncesi Victor’un yaptığı çağrıyı yeni bir mektup hazırlayarak devam ettireceğim. Runtalya sonrası TATUTA sistemine eklenecek çiftliklerin sayısının artmasına yardımcı olmaya çalışacağım.

ASK: Bugün hissettiklerinizi bizimle paylaşır mısınız? ÖM: Burada olmaktan çok mutlu oldum. İnsanlar burada hem kendi yaptıklarından hem de bizi tanıyanlar, benim Victor için yaptığımdan mutlular. Bugunkü kapitalist dünyada, şiddetli rekabetin yaşandığı bir ortam varken burada insanların paylaştığı, dayanıştığı, birbirine destek verdiği bir ortam hissettim. Bunu hissetmek de bana mutluluk verdi.

Haber No: 4402