-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
%0 Gümrüklü Süt Tozu ve Tereyağı İthalatı
Kategoriler: Ekolojik Ürünler
Tarih: 14-Ekim-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Türkiye Çiğ Süt Üreticileri tarafından açıklamaya göre, Türkiye'ye %0 gümrüklü süt tozu ve tereyağı ithalatına başlanacak

 

Yapılan açıklama aşağıdaki gibi: "Süt tozu ve tereyağı için % 0 gümrüklü ithalat kontenjanı açılması ile ilgili Bakanlar Kurulu Kararı (Karar Sayısı: 2010/888) 6 Ekim 2010 tarih ve 27721 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Ekte sunulan Karara göre; 1 Ocak 2010 - 31 Aralık 2010 tarihleri arasında 2.500 ton süt ve krema(konsantre edilmiş veya ilave şeker ya da diğer tatlandırıcı maddeleri içeren) (Süt tozu) ve 2.000 tonda tereyağı sıfır gümrük vergisi ile ithal edilebilecektir. 2009 yılına oranla 2010 yılının ilk 6 ayında kayıtlı çiğ süt üretiminde % 19 oranında ortalama artış olmasına rağmen %0 gümrüklü süttozu ve tereyağının sütün en az olduğu dönemlerde geriye dönük karar alarak ithal edilecek olması süt fiyatlarını doğrudan olumsuz yönde etkileyecek ve süt sektörüne yapılacak en büyük darbe olacaktır.

Alınan bu karar biz üreticilerin kafalarında çok ciddi sorulara ve şüphelere yol açmıştır: Bu karardan neden biz üretici kuruluşlarının haberi yoktur? Üreticiler böyle bir kararı neden Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra öğrenmektedirler? Biz üreticileri geçtik bu kararı sektörün tüm paydaşlarını içinde barındıran, süt sektöründe piyasa ve fiyat istikrarının sağlanması ve sektörün yapısal sorunlarının çözülmesi çalışmalarını yapmak amacıyla kurulmuş Ulusal süt Konseyi; Konsey Yönetiminde yer alan Merkez Birliğimizi temsil eden Genel Başkan Yardımcımız Sayın Osman Vasfi YASUN'A konuyla ilgili yazılı veya sözlü her hangi bir çalışmadan bahsetmemişlerdir. Ulusal Süt Konseyinin konuyla ilgili sektör temsilcilerini bilgilendirmeyerek ulaşmaya çalıştığı amaç nedir?

Türkiye de süt sektöründe üretim sıkıntısı mı yaşanmaktadır da böyle bir karar alınma ihtiyacı duyulmuştur? Süt teminin de sıkıntı varsa bir tedarikçi olarak biz üreticilerin niye bundan haberi yoktur?

Alınan bu kararla Türkiye'deki binlerce üreticinin göz göre göre mağdur olacağı aşikârken merak ettiğimiz bu karardan kimler menfaat sağlayacaktır? Yoksa tüketici fiyatlarını düşürmek amaçlı mıdır? Öyleyse neden etteki fiyat artışları gibi bu yönde bir şikayet kamuoyuna yansımamıştır?

İthalat izni verilen miktarlarda düşündürücüdür. Neden 2500 ton süttozu ve 2000 ton tereyağı ithal edilecektir? Bu neye göre belirlenmiş bir miktardır? Kimin neden bu kadar süttozu ve tereyağına ihtiyacı vardır? Yapılan bu kadar ithalat neyi çözmeye yetecektir? Bunun etteki gibi arkası da gelecek midir?

Alınan Bakanlar Kurulu kararının ilgili ekinde ithalat tarihleri 1 Ocak2010-31 Aralık 2010 olarak belirlenmiştir. Yapılacak İthalatlar neden geçmişe dönük tarihler arasını kapsamaktadır?

2010/ 11 Çiğ Sütün Değerlendirilmesine Yönelik Destekleme Uygulama

Esasları Tebliğ (TEBLIG NO: 2010/11) hükümleri gereğince Süttozunu teşvik amaçlı yıl içinde 18 milyon TL süttozu teşviği verilmiştir. Eğer ülkenin süttozuna ihtiyacı varsa, verilen bu süttozu teşviği nereye gitmiştir. 

Alınan ucu açık bu karar gerek süt hayvancılığımızı, gerekse bugüne kadar yapılan yatırımları ciddi oranda baltalayacak bir karardır. Türk çiftçisi zaten zor bir dönem geçirmektedir. Binbir zahmetle ürettiği sütü hakkı ile pazarlayamaz durumdadır.Ette yaşanan sıkıntının, yakın zamanda sütte de yaşanılacak olması bizi endişelendirmektedir.

Mutlaka ve mutlaka ülke içi üretimi artıracak, yeni yatırımları teşvik edecek kararlara ihtiyacımız vardır. Üretimi baltalayacak, üreticileri üretimden vazgeçirecek ve ülkeyi sütte dışa bağımlı hale sokacak bu tür kararlar ne üreticilere, ne tüketicilere ne de ülke hayvancılığına bir fayda sağlayabilir. Bu işten sadece cebini düşünen birkaç sanayici karlı çıkar ki, karar alıcıların bu birkaç sanayici ile diğer kesimler arasında tercih yapması ve bu yanlıştan bir an önce dönme yolunu seçmesi gerekmektedir."

Haber No: 4192