-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Permakültür Nedir?
Kategoriler: Ekolojik Turizm
Tarih: 18-Haziran-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Permakültür doğal sistemleri örnek alan bir tasarım bilimidir. Bill Mollison, David Holmgren ve çalışma arkadaşları tarafından 1970’li yıllarda geliştirilmiştir.

Temelleri doğayı gözleme dayanır ve yaşam alanlarını doğal ekosistemler gibi tutarlı, dengeli ve dirençli olacak şekilde tasarlamamıza yardımcı olur. İnsanları, hayvanları ve doğayı aynı anda destekleyerek sağlıklı ve bereketli yerleşkeler yaratılmasını sağlar. Permakültür, doğaya aykırı olmak yerine onunla birlikte çalışma, düşüncesizce hareket etmek yerine uzun süreli, özenli gözlem yapma, tek bir ürünün peşinde koşmaktansa sistemlerin tüm işlevlerini görme ve kendi evrimine izin verme felsefesidir.
Konuk Konuşmacı
Max Lindegger dünyaca tanınan sürdürülebilir sistem ve ekolojik yerleşke tasarımcısıdır. Sürdürülebilir sistemler konusunda aranan ve saygı duyulan bir eğitmendir. Sürdürülebilir yaşamanın zorluğuna karşın uygulanabilir, işler çözümler tasarlama ve uygulama konusunda 30 yıllık deneyimi vardır ve bu alanda liderlik etmiştir. Çevre, ekoloji, sürdürülebilirlik, permakültür ve ekolojik köy tasarımı konusunda danışmanlık yapmaktadır ve birçok uluslararası sempozyum ve konferansta dersler vermiştir.
Max, Küresel Ekoköyler Ağı (GEN)-Asya ve Okyanusya’nın kurucusu ve yöneticisidir. Son 15 yıldır, ekoköy hareketinde etkin olarak yer almış, önderlik etmiştir. Birleşmiş Milletler onaylı Ekoköy Tasarım Eğitimi (Ecovillage Design Education-EDE) müfredatının geliştirilmesinde yer almıştır ve eğitmenliğini yapmaktadır.
Max Lindegger’in tasarım felsefesinin esas ilkesi şudur: Sürdürülebilir sistemler teknolojinin getirdiği yeniliklerden faydalanmakla beraber her şeyden önce bulundukları çevreye uymalıdırlar. Bu sebeple, yerel kültüre ve alışkanlıklara, yerel kaynakları kullanmaya, yerel halka ve bölgeye fayda sağlamaya büyük önem verir. Yaptığı tasarımlar, içinde bulunduğu çevreye çok duyarlıdır. Bu da uzun vadede projelere başarı sağlar.
Max’ın tasarladığı ve kurulmasında liderlik ettiği Avustralya’daki Kristal Sular Ekoköyü, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Merkezi (UN Habitat Best Practice) tarafından En İyi Uygulama Örneği olarak gösterilmiştir. Max, bugüne kadar Güney Afrika, Sri Lanka, Fiji, Brezilya, Meksika, Portekiz, Avustralya ve Yeni Zelanda’da eğitimler vermiş ve sayısız projeye danışmanlık yapmıştır. Türkiye’de, 1997 yılında Mete Hacaloğlu tarafından düzenlenen ilk permakültür çalıştayında da eğitmenlik yapmıştır. Yayınları arasında, The Best of Permaculture (Nascimanere) kitabı da vardır. Ayrıca International Permaculture Journal’ın editörlerinden biridir.
Yaşamını sürdürdüğü Kristal Sular Ekoköyünde Ekolojik Çözümler (Ecological Solutions) adlı bir şirket yönetmektedir. Max, sürdürülebilir topluluklar geliştirmek konusundaki üstün başarıları sebebiyle Avustralya Başabakanı Yüzüncüyıl madalyası ile şereflendirilmiştir. Sürdürülebilir Tarım konusundaki başarıları sebebiyle de 2004 yılında Sunshine Coast Environmental Council Ödülü’nü kazanmıştır. Daha fazla bilgi için:

http://www.ecologicalsolutions.com.au, http://crystalwaters.org.au , http://ecovillageresearchgroup.com.au/

Haber No: 4005