-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
İstanbul’un Üçüncü %100 Ekolojik Pazarı Beylikdüzü’nde Açılıyor
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 06-Şubat-2010
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


İstanbul’un üçüncü %100 Ekolojik Pazar’ı, 23 Şubat Salı günü Beylikdüzü Belediyesi ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği işbirliğiyle açılıyor.

Beylikdüzü kapalı pazar yerinde ( BEYLİK PAZARI ) Salı günleri kurulacak %100 Ekolojik Pazar, Bakırköy’den Çorlu’ya kadar İstanbul’un batısında yaşayanların ekolojik ürünlere çok daha rahatlıkla ulaşmalarını sağlayacak.

İstanbul’da açılacak üçüncü %100 Ekolojik Pazar’da, Şişli ve Kartal ekolojik pazarlarında olduğu gibi, doğa ve canlı sağlığına zararlı hiçbir yöntem, kimyasal ilaç, gübre ve katkı maddesi kullanılmadan üretilen kontrollü ve sertifikalı ekolojik ürünler satılacak.

Beylikdüzü %100 Ekolojik Pazar’da ekolojik sertifikalı meyve sebzelerin yanısıra geniş bir mamül ürün yelpazesi bulunacak. Ekolojik sertifikalı pamuk, makarna, ekmek, bakliyat, temizlik malzemeleri, şampuan ve tekstil ürünleri pazarda bulunacak çeşitlerden sadece birkaçı. Pazarda Muğla, Afyon, Bursa, Karaburun, Kuşadası, Anamur, Gökçeada, Niğde, Amasya, Samsun ve Konya’dan ekolojik ürünler tüketiciye sunulacak.

Beylikdüzü’nde açılacak %100 Ekolojik Pazar’da, Ekolojik Tarım Kanun ve yönetmeliklerine bağlı kalarak, Buğday Derneği’nin destek, danışmanlığı ve %100 Ekolojik Pazar ilke ve standartları doğrultusunda, Beylikdüzü Belediyesi tarafından denetlenecek ve tüketiciye güvenilir bir hizmet sunulacak.

Türkiye’de Beşinci

Türkiye’nin ilk %100 Ekolojik Pazarı 2006’da Şişli’de, ikinci ve üçüncüleri 2008’de Antalya’da ve Samsun’da ve dördüncüsü ise Aralık 2009’da Kartal’da açıldı. Beylikdüzü Pazarı, Buğday Derneği ve yerel belediyeler işbirliğiyle Türkiye’de kurulan beşinci %100 Ekolojik Pazar.

%100 Ekolojik Pazarlar, Türkiye’de ekolojik ürün üretim ve kullanımının yaygınlaşmasını sağlamakla birlikte, her kesimden alıcının ekolojik ürüne kolaylıkla ve uygun fiyata ulaşabilmesine de olanak sağlıyor. Buğday Derneği %100 Ekolojik Pazarlar Proje Koordinatörü Batur Şehirlioğlu, sağlıklı gıdaya duyulan özlemle birlikte ekolojik pazarlara ilginin giderek arttığını belirtiyor ve “Hem insan ve çevre sağlığı açısından tehlikeli sonuçlara yol açabilen tarımsal ilaçlar hem de GDO’dan sakınmanın en güvenli yollarından biri olan %100 Ekolojik Pazarlar, ekolojik ürün talebinin yanısıra ürün çeşitliliğinin artışında da önemli rol oynuyor” diyor.

Haber No: 3722