-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Birinci Dana Bayramı Etkinlikleri
Kategoriler: Kültür
Tarih: 28-Nisan-2008
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Ege bölgesinde yaşayan Afrika kökenliler, kültürlerini ve geleneklerini yaşatmak ve topluma tanıtmak için İzmir’de 3-4 Mayıs 2008 tarihlerinde iki günlük bir etkinlik düzenliyor.

“Afrika Kökenliler 1. Dana Bayramı Etkinlikleri”, 2006 yılından beri Ayvalık ve İzmir’de faaliyet gösteren Afrikalılar Dayanışma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin öncülüğünde gerçekleşecek.
Etkinliğin amacı, 1930’lara kadar İzmir’de her yıl mayıs ayında Yapıcıoğlu Dana Meydanı’nda Afrika kökenliler tarafından düzenlenen ve geniş toplum kesimlerini bir araya getiren geleneksel Dana Bayramı’nı bir festival havasında yeniden canlandırmak. Böylece, hem Osmanlı İmparatorluğu döneminde köle ticaretiyle Anadolu’da başlayan bir yaşam serüveni hakkında tarih bilincinin arttırılması, hem Muğla, Balıkesir ve İzmir’de yaşayan Afrika kökenlilerin on yıllardan sonra bir araya gelebilmesi, hem de Afrika kökenlilerin kültürünün topluma tanıtılması hedefleniyor.
Etkinliğin birinci gününde, Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı’nda bir panel ve fotoğraf sergisi gerçekleşecek. İzmir’in Torbalı ilçesi ve köylerinde yaşayan Afrika kökenlileri gündelik hayatlarında yansıtan sergiyi fotoğrafçı Özlem Sümer hazırladı. 13.00’te başlayacak panelde, Afrika kökenlilerin tarihi, kültürü ve yaşam deneyimleri tartışılacak. Panele konuşmacı olarak, “Afrika Kökenli Türk Olmanın Dünü ve Bugünü” konulu bir sözlü tarih çalışması gerçekleştiren Tarih Vakfı’dan Gülay Kayacan, Afrika kültüründe müzik konusunda konuşmak üzere Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ahmet Yürür ile Afrika kökenlilerin deneyimlerini paylaşmak üzere Afrikalılar Dayanışma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mustafa Olpak ve dernek üyesi Ayşe Sezer katılacaklar.
Etkinliğin ikinci günü olan 4 Mayıs Pazar günü, müzik, dans ve skeçlerle dolu bir festival havasında bir piknik gerçekleştirilecek. Torbalı ilçesindeki Efeoğlu piknik alanında 13.00-19.00 arasında yapılacak pikniğe, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu, Barış Hasırcı ve Mehmet Konaçe müzikleriyle katılacaklar. Pikniğe Ayvalık, Dalaman, Torbalı ve İzmir’de yaşayan yüzlerce Afrika kökenli ailenin katılımı bekleniyor.

Afrikalılar Dayanışma, Kültür ve Yardımlaşma Derneği
İletişim Dernek Başkanı Mustafa Olpak:  0 539 8661765
Destekleyen Kurumlar:
Hollanda Konsolosluğu, Ulaşılabilir Yaşam Derneği, Ege Üniversitesi, Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı

Haber No: 2483