-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Ekolojik Pazar Meydan’a Çıkıyor...
Kategoriler: %100 Ekolojik Halk Pazarı
Tarih: 28-Nisan-2008
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği tarafından Şişli Belediyesi ortaklığı ile Türkiye’de ilk kez Bomonti’de kurulan %100 Ekolojik Pazar, 1-19 Mayıs tarihleri arasında, çevreci mimarisiyle bilinen Meydan Alışveriş Merkezi’nde kurulacak.

Önce Şişli ve ardından da Antalya’da açılan %100 Ekolojik Pazar simdi de İstanbul’un Anadolu yakasında oturanlara hizmet verecek. Meydan Alışveriş Merkezi’nin küresel ısınmaya dikkat çekmek amacıyla 1-19 Mayıs 2008’de gerçekleştireceği “Ekoloji” konulu etkinlikler çerçevesinde kurulacak olan Ekolojik Pazar, Ümraniye’deki alışveriş merkezinin açık hava meydanında yer alacak.
Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin organizasyonuyla, Türkiye’nin dört bir yanından gelen organik tarım çiftçileri ve organik ürün üreticilerinin kuracağı pazar, uzun zamandır %100 Ekolojik Pazar’ın Anadolu yakasında kurulmasını bekleyenler için de organik (ekolojik) ürünlere ulaşabilmeleri için bir fırsat olacak.
Sadece doğa dostu yöntemlerle, insan sağlığına zararlı herhangi bir kimyasal kullanılmadan üretilen organik sertifikalı ürünlerin satılacağı Ekolojik Pazar’da ekmekten yumurtaya, peynirden bala, kozmetikten tekstile, çocuk ve bebek ürünlerinden oyuncağa, temizlik malzemesinden meyve suyuna kadar çok farklı çeşitlerde organik ürün, mevsimin neredeyse tüm taze sebze ve meyve çeşitleri yer alacak.
Çanakkale, Antalya, Muğla, Afyon, Bursa, Kuşadası, Bozyazı, Aydıncık, Anamur, Gökçeada, Niğde, Alaplı, Mudurnu, Samsun, Kayseri ve İzmir’de üretilen organik ürünler, 19 gün boyunca İstanbullu tüketiciye sunulacak.
Meydan Alışveriş Merkezi’nde açılacak %100 Ekolojik Pazar ile Şişli’de olduğu gibi, Organik Tarım Kanun ve Yönetmelikleri’ne bağlı kalarak, Buğday Derneği’nin %100 Ekolojik Pazar ilke ve standartları doğrultusunda, tüketiciye güvenilir bir hizmet sunulacak.

Çevreyle Dost
İspanyol mimar Alejandro Zaera Polo tarafından tasarlanan Meydan, bina çatılarının çimlerle kaplı olması ve kapalı alanlarında gün ışığından maksimum fayda sağlanması gibi özelliklerinin yanında doğa dostu, yenilenebilir enerji sistemleri arasında yer alan jeotermal enerji sistemiyle ısıtılıp soğutuluyor. Binadaki jeotermai sistem, yılda 1,3 milyon kilowatt saat primer enerji tasarruf ediyor. Meydan‘ın bu enerjisiyle ısıtıp soğutulması yılda yaklaşık 350 tonluk karbondioksitin doğaya verilmesini önlüyor.

Bilgi için: Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
Leyla Aslan 0212 252 52 55
www.bugday.org
Meydan Alışveriş Merkezi 0216 526 01 01
Tepeüstü Mevkii Ümraniye

Haber No: 2471