-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Şehir Tarımı Buğday Dergisi’nde
Kategoriler: Yaşam ve Kültür
Tarih: 24-Ekim-2007
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Balkonunuzda kendi bahçenizi oluşturabilir ya da mahallenizin kullanılmayan bir arazisinde ortak bir organik tarım bahçesi oluşturabilirsiniz... Nasıl mı? Buğday Dergisi 44. sayısında şehir tarımı konusunu dünyada ve Türkiye’deki örneklerden yola çıkarak ayrıntılarıyla işliyor.

"Ekolojik yaşamı destekleyici örnekler oluşturmak ve var olan örneklere destek olmak" misyonundan hareketle, bu tür örnek uygulamalar konusunda bilgi vermeyi ve uygulanabilir örnekleri tanıtmayı amaçlayan Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi, 44. sayısında şehir tarımını konu alıyor. "Doğal kaynakların 'sınırlı' değil, artık 'bitmek' üzere olduğu modern kent yaşamında, 'şehir tarımı' ve 'organik tarım' kavramlarının artık daha çok konuşulduğu" görüşünden yola çıkan dosyada, balkonda ve apartman bahçesinde tarım yöntemleri, yetiştirilebilecek ürünler, kompost yapımı işleniyor. Konuyla ilgili olarak Pembe Domates Ağı kurucusu Mehmet Ata Tansuğ'un "Kent Tarımı", Hilal Caber'in "Şehirde Bahçeniz Olsun" ve Dilek A. Rodrigue'in şehir tarımı konusunda gelişmiş ve yaygın bir uygulama ağına sahip olan "Montreal Örneği" ele alınıyor.
Derginin sonbahar sayısında ayrıca 10 Neden ve 10 Çözüm başlığı ile "Susuzluk" konusu da yer alıyor. Konuyla ilgili olarak Prof.Dr. Ergin Duygu'nun 1965'ten bugüne küresel ısınma ve kuraklık ile ilgili yapılan bilimsel araştırma ve raporlardan yola çıkarak kaleme aldığı "Göz Göre Göre Kuraklık", Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu'nun "On Emir" başlığı ile sunduğu, susuzluk konusuna çözüm önerileri, Oya Ayman'ın İstanbul ve su ilişkisinin tarihini araştırdığı "Boğaz'ın Suyu Tatlı Olsaydı!" ve Victor Ananias'ın yerinde çözüm olarak önerdiği "Damlaya Damlaya Sarnıç Dolar" makalelerini okuyabilirsiniz.
Buğday Ekolojik Yaşam Dergisi'nin Sonbahar sayısında ayrıca;
Kazdağları'ndaki İmece Evi'nin kurucusu İsmail Yenigün'le söyleşi;
Ağaçlarla Birlikte Büyüyen Aile: Sadhana Orman Projesi
Muhabbet Ekolojisi
Küresel Ekoköyler Ağı (GEN) Avrupa Haberleri
Ekolojik Pazar Güncesi
başlıklı makaleler ile ekolojik yaşam dünyasında Ne Oldu, Ne Olacak haberleri yer alıyor.

Haber No: 2236