-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Anadolu Parsı Geri dönüyor...
Kategoriler: Doğa Koruma
Tarih: 19-Aralık-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Avcılık ve yaşam ortamlarının kaybından dolayı neslinin tamamen tükendiği düşünülen Anadolu Parsı'nın, Doğu Toroslarda çok az sayıda yaşadığı tahmin ediliyor.

 

 

 Doğa Derneği Proje sorumlusu Özgün Emre Can, ''Anadolu Parsı'nın Keşfi'' başlıklı bir proje yürüttüklerini söyledi.
Anadolu Parsı'nın, en önemli yaşam alanının Doğu Toroslar olduğunu ifade eden Can, proje ile parsın yaşadığı alanın keşfedilmesi ve neslinin yok olmaktan kurtarılmasının amaçlandığını anlattı.
Parsın yaşadığı düşünülen alanlarda türün yaşam döngüsü dikkate alınarak arazi çalışmaları yapılacağını belirten Can, arazi çalışmaları kapsamında yörede yaşayan insanların konu hakkındaki bilgisinin anketler aracılığıyla toplanacağını söyledi. Yapılan araştırmalar ışığında türün görüntülenmesi için foto-kapan ve kamera sistemleri hazırlanacağını ifade eden Can, Anadolu Parsı'nın keşfedildiği alanda, türe zarar vermeyecek çalışma sistemi geliştirilerek ilk defa görüntüleneceğini bildirdi.
Can, proje bütçesinin 84 bin 348 YTL olduğunu anlatarak, çekilecek görüntülerle Anadolu Parsı'nı tanıtıcı kısa bir film hazırlayacaklarını kaydetti.
Sarp kayalıklar, makilik alanlar ve derin vadilerde yaşayan Anadolu parsı (Panthera pardus tulliana), Türkiye'nin ''en gizemli canlısı'' olarak nitelendiriliyor.

Haber No: 1702