-- GÜNCEL PROJELER:
-- GEÇMİŞ PROJELER:


Victor Ananias
101 Soruda Organik Ürün Rehberi
Küresel ısınma kutup ayılarını öldürüyor
Kategoriler: Biyolojik Çeşitlilik, Doğa Koruma
Tarih: 21-Nisan-2006
Yazdır | Arkadaşına Gönder | Yorum Ekle


Küresel ısınma sadece iklim değişikliklerine yol açmıyor. Bu yüzden kutup ayıları gibi bazı hayvan türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.


 

Küresel ısınma sadece iklim değişikliklerine yol açmıyor. Bu yüzden kutup ayıları gibi bazı hayvan türleri yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın yarattığı etkiler nedeniyle Alaska'da buz kütleleri parçalanıyor ve inceliyor. Bölgedeki kutup ayıları bu buzullar arasında boğuluyor, hayatta kalabilenler ise giderek zayıflıyor.
 
Kutup ayılarının boğulmaya başlaması haberlerini şaşkınlıkla karşılayan uzmanlar, "bugüne kadar kutup ayılarının boğulduğuna pek rastlanmadı" diyor.
 
Güçlükle yemek buluyorlar
 
Giderek zayıflayan hatta boğulmaya başlayan kutup ayıları, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın çevre üzerindeki olumsuz etkilerine sadece küçük bir örnek.
 
Kutup ayılarının ana beslenme kaynağı foklar. Fokları koklayarak bulan ve sessizce avına yaklaşıp su altından çıkmasını bekleyen kutup ayıları, kırılan buz parçaları yüzünden artık bu ana beslenme kaynağına güçlükle ulaşıyor.
 
Tehlikede olanlara dikkat
 
Ayılar, yemek ümidiyle kırılan bir buz kütlesine ulaşabilmek için bazen 100 kilometre yüzmek zorunda kalıyor. Bu kadar uzun mesafeyi yüzmekte zorlandıkları için de boğularak ölüyorlar.
 
Uzmanlar, küresel ısınmanın doğal hayat üzerinde buna benzer pek çok soruna yol açtığını belirterek, nesli tükenmek üzere olan hayvanlara dikkat çekiyor.

Haber No: 1246