DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

‘Yerel tohum’ tehlikede mi?

Yayınlanma Tarihi: 19 Ocak 2017
‘Yerel tohum’ tehlikede mi?

”Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un geçtiğimiz Kasım ayında açıkladığı “2018’de tüm tohumlar sertifikalı olacak” yönündeki karar pembe domates, deli bezelye gibi yerel türleri yakından ilgilendiriyor. Çünkü uzmanlara göre tescil ve sertifika şartı sonrası yerel tohumların ekimi engellenirse bu tohumlar yok olma tehlikesiyle ile karşı karşıya kalabilir.

Buğday Derneği Koordinasyon Kurulu üyesi Mehmet Gürmen’e göre sertifika şartı şöyle bir tablo yaratacak: “Köylü üreticinin pazarlardaki üretimlerinin büyük bir çoğunluğu yasaklanmış olacak. Mesela şehirlerarası yollardaki ufak tezgâhlar açmış teyzelerin/amcaların salça, ekmek, bulgur, pekmez v.b. gibi mamullerin hemen hemen tamamı yasak olacak. Yine kayıt altında olmayan Ayaş Domatesi, Deli Bezelye, Urla Börülcesi, Pembe Domates ve birçok yerel çeşit artık ekilemez olacak.”

Oldukça tartışmalı bir konu olan yerel tohumların sertifikalandırılması ile ilgili itirazlarımızı Buğday Derneği olarak kamuoyu ile paylaşmıştık. Gürkan Akgüneş konuyu ‘Yerel tohum’ tehlikede mi? başlığıyla haberleştirdi ve 26 Aralık 2016 günü Milliyet Gazetesi’nde manşete taşıdı. Gelişmeleri üyelerimizle ve takipçilerimizle paylaşmayı sürdüreceğiz. Haberi buradan okuyabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş