DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Uygulamalı Kent Bahçeciliği Eğitimi Başlıyor!

Yayınlanma Tarihi: 8 Ekim 2019
Uygulamalı Kent Bahçeciliği Eğitimi Başlıyor!

Şehirde yaşıyor ve doğanın tahribatına dair her gün korkunç haberler okuyorsunuz. “Ben tek başıma ne yapabilirim?” diyorsunuz. Buna cevabımız: “Çok şey!”

Buğday Derneği’nin tohum ve kent bahçeciliği alanında deneyim sahibi ekibi tarafından hazırlanan, kent bahçeciliği ile ilgili iki bölümlük eğitim programının ikinci bölümü olarak kurgulanan Uygulamalı Kent Bahçeciliği Eğitimi 19-20 Ekim tarihlerinde, Buğday Derneği’nin Kadıköy’deki ofisinde ve uygulama alanı olarak da Buğday Ofis’in bahçesinde gerçekleşecek.

Eğitimde, kısıtlı alanlarda kendi gıdamızı yetiştirmeyi, yükseltilmiş sebze yatağı hazırlamayı, bitki bakımını, kardeş bitkileri öğreneceğiz. Bunun yanı sıra enerjinin, gıdanın dönüşümüyle ilgili Buğday Derneği’nin 20 yıllık birikimini katılımcılarla paylaşacak ve hep birlikte çözümün birer parçası olma yolunda adım atacağız.

Kent bahçeciliği eğitim programının ilk bölümü olan Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi’nde ise ekolojik yaşamın temellerini, atalık tohumlarımızı çoğaltmayı, gerçek gıdaya ulaşmayı, mutfak atıklarımızı komposta dönüştürmeyi öğreneceğiz. Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi daha önce gerçekleşmiş olup, ilerleyen tarihlerde tekrarlanacaktır. Uygulamalı Kent Bahçeciliği Eğitimi’ne katılmak için ilk bölüm olan Bahçeciliğe Giriş ve Ekolojik Yaşamın Temelleri Eğitimi’ne katılmış olmanızı öneriyoruz, ama eğitimler tek tek katılıma da açıktır.

Paylaşılan bilgilerin notlarda kalmaması ve en kısa zamanda uygulamaya konabilmesi için Uygulamalı Kent Bahçeciliği Eğitimi’ni etkileşimli, bol atölye çalışmalı ve uygulamalı planladık. Elimiz tohuma, toprağa değecek!

Bu eğitim kimler için uygun?

 • Ekolojik yaşama ve kendine yeterli bir yaşama adım atmak isteyip de bir başlangıç noktası bulmakta zorlanan tüm doğa dostları.
 • Kent bahçeciliği ile ilgili temel bilgisi olan, bu konuda kendini geliştirmek ve pratik bilgi edinmek isteyenler.
 • Şehirdeki apartman dairesinde saksı/balkon/terasta veya evinin ufak bahçesinde kendi gıdasını yetiştirmek isteyen tüm hevesliler.
 • Yükseltilmiş sebze yatağı, dikey bahçecilik, kardeş bitkiler, bitki bakımı konularında temel bilgiye veya başarılı/başarısız ufak tecrübelere sahip olup, bu bilgiyi derinleştirmek isteyenler.

Bu eğitim kimler için uygun değil?

 • Ticari veya büyük alanlarda profesyonel organik üretim yapmak isteyen üretici / potansiyel girişimciler.
 • Hali hazırda bahçecilik/üretim deneyimi olup, sadece detaylı uzmanlık sorularının veya karşılaştıkları özel durumların yanıtını arayan tecrübeli üreticiler.

Bu eğitimin sonunda neler edinebilirsiniz?

 • Eğitimde hediye edeceğimiz atalık tohum ve viyollerle, tohumlarınızı çimlendirerek evinizde kendi sebzelerinizi yetiştirebilirsiniz.
 • Elde ettiğiniz ürünlerin tohumlarını saklayarak gelecek sene çevrenizle paylaşabilir ve atalık tohumlarımızın soyunun devam etmesine yardımcı olabilirsiniz.
 • Yaşam alanınıza göre, cam kenarlarında saksıda, balkonunuzda, terasınızda veya bahçenizde ürün yetiştirmeye başlayabilirsiniz.
 • Küçük bir alanda veya bahçenizde yükseltilmiş yatak kurup önemli miktarda gıda yetiştirmeyi deneyimleyebilirsiniz.

Eğitmen: Hakan Gönül

Eğitim Programı:

 • Tohumluk Alma ve Saklama
 • Balkon ve Teras Bahçeciliği
 • Dikey Bahçecilik
 • Kardeş Bitkiler
 • Yükseltilmiş Sebze Yatağı
 • Bitki Bakımı
 • Klasik Usül Bahçecilik
 • Kompost

Tarih ve Yer:19-20 Ekim 2019

Eğitim, Cumartesi ve Pazar günü, Buğday Derneği’nin Kadıköy’deki ofisinde yapılacaktır. Detaylı adres ve program bilgileri katılımcılarla kayıt sonrasında paylaşılacaktır.

Katılım ve Ücret:

Eğitim Ücreti, aidat borcu olmayan Buğday Derneği üyelerine 400 TL, üye olmayanlara 475 TL’dir.

*Katılımcı sayısı 30 kişi ile sınırlıdır.

Başvuru ve Kayıt: 

 1. Kayıt işlemini yapmadan önce lütfen aşağıdaki sayfadan üyelik durumunuzu ve aidat ödeme bilgilerinizi kontrol edin. Aidat borcunuz varsa yine bu sayfadan ödeyebilirsiniz: https://www.bugday.org/portal/aidatborcu.php. Üyemiz değilseniz aşağıdaki sayfadan üye olabilirsiniz: https://www.bugday.org/portal/UyelikBasvuru.php.
 2. Üyelik durumunuza göre ilgili seçeneği işaretleyerek kaydınızı buradan gerçekleştirin: https://dukkan.bugday.org/index.php?route=product/product&path=61&product_id=30
 3. Üyelik durumunuzu ve ödemenizi kontrol edecek ve kaydınızın tamamlandığına dair bir e-posta göndereceğiz. (Bu işlem, ödemeyi yapmanızın ardından ilk iş günü içinde tamamlanacaktır.)
 4. Eğitimden önce eğitim programı ve diğer ayrıntılı bilgileri içeren bir e-posta göndereceğiz.

Buğday Derneği tarafından, eğitim hazırlıkları sırasında ve eğitim boyunca gönüllü destek verebilecek bir kişiye burslu eğitim verilecektir. Bunun yanı sıra, “Askıda” eğitim sistemi uygulanacaktır – eğer katılım ücretinden daha yüksek bir miktarı ödemek isterseniz, kayıt sayfasındaki ilgili seçenekten ödeyebilirsiniz. Bu fazla miktarlar toplanarak, eğitime katılmak isteyen ancak ücretini ödeyemeyen birinin kaydı için kullanılacaktır.

Eğitimle ilgili sorularınız için: egitim@bugday.org

Etiketler: ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş