DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam Programı – Şubat 2020

Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2020
Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam Programı – Şubat 2020

Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan Ünlübay’ın hazırlayıp sunduğu Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam Programı cuma günleri saat 10.30’da, 94.9 Açık Radyo’da.

Buğday Derneği her hafta cuma günleri saat 10.30-11.00 arasında “Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam” programını sunuyor. Program ekolojik yaşamın her alanında yapılan çalışmaları, yürütülen projeleri, gündemdeki tartışmaları o haftanın güncel konusu ve konuğu ile birlikte izleyiciye aktarıyor. Buğday, böylelikle doğayla uyumlu yaşam bilgisi konusunda farkındalığı artırmayı, bu yolda gösterilen çabalardan daha fazla insanı haberdar etmeyi ve bu çabalara katılımı artırmayı amaçlıyor.

Şubat 2020 Yayın Programı:

İnsanın Fabrika Ayarları

Doğadan uzaklaşan kişi ile kendini doğanın bir parçası olarak gören kişi arasında olaylara ve durumlara karşı çok farklı tepkiler ve bakış açıları söz konusu. Sinirbilim uzmanı ve yazar Prof. Dr. Sinan Canan ile “İnsanın Fabrika Ayarları” serisinin ilk kitabı olan “Beden” konuşuldu. Canan, insanın fabrika ayarlarını beş adımda özetliyor; “bol hareket, az-çeşitli ve aralıklı yemek, olumlu/zengin sosyal ilişkiler, düşük stres, sınırları aşmak”.

Kolektif Fırın

Kadim bilgilerin izinde, mümkün mertebe geleneksel yöntemlerle sağlıklı ve iyi içerikli ekmek pişirme gayretinde olan Kolektif Fırın üyelerinden Büşra Sağlam ve Murat Demirtaş, ekmeğin hikayesini ve SALT Beyoğlu’ndaki ekmek yapım atölyelerini anlattı.

Adalardaki At ve Fayton Belirsizliği

İstanbul Adalar’da ruam hastalığı nedeniyle 105 atın öldürülmesinin ardından atlar karantina altına alınmış, hayvan hakları savunucularının yürüttüğü kampanyanın da etkisiyle İBB tarafından faytonların kullanımı yasaklanmıştı. İstanbul Adaları Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği At ve Atçılık yetkilisi Emin Mahir Başdoğan ve çevre aktivisti Melda Keskin, programımıza konuk olarak Adalar’daki atların son durumunu ile birlikte ruam karantinası ve yasaklama sürecini değerlendirdi.

Şehirde Ekolojik Yaşam Mümkün

Ekoloji ve sürdürülebilir yaşam üzerine çocuk ve yetişkinlere yönelik öğrenme ve deneyimleme alanı oluşturan Kokopelli Şehirde’nin kurucuları Yasemin Kırkağaçlıoğlu ve Elif Çatıkkaş, giderek artan nüfusuyla, üretim ve tüketimin çoğunluğunun gerçekleştiği şehirlerde ekolojik yaşam deneyimlerini paylaştı ve yürüttükleri “Çöpten Toprağa Projesi” hakkında bilgi verdi.

Radyonuz Açık Olsun!

Açık Radyo canlı yayınını buradan dinleyebilir, “Tohumdan Hasada Ekolojik Yaşam” program kayıtlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler: , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş