DESTEK OL!
HABERLER

Süt Sektörüne Soruyoruz: Bunu Kim Yutar?

Published on 16 Ağustos 2019 under Bunu Kim Yutar?
Süt Sektörüne Soruyoruz: Bunu Kim Yutar?

Süt ve süt ürünlerini hayatımızın doğal, sağlıklı ve samimi bir parçası olduğuna inanarak tüketiyoruz. Etiketinde “doğal” terimini okuduğumuzda ise o ürünün müdahale edilmemiş, katkısız, sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Ancak ne yazık ki durum hiç de bizim düşündüğümüz gibi değil. Hiç taze ot yemeden, kuru ot ve GDO’lu yemlerle beslenen; doğasına aykırı, hastalık riskini artıran kapalı ve sıkışık alanlarda özgürce yaşayamayan hayvanlardan elde edilen bu ürünler “doğal” etiketiyle satışa sunuluyor. Peki #BunuKimYutar ?

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği olarak 77 bin destekçimiz ile birlikte; önce Tarım ve Orman Bakanlığına, şimdi de süt sektörüne yönelik “Gerçekten Doğal Mı?” sorusuyla başlattığımız kampanyamız kapsamında “doğal” ve aynı anlamı taşıyan benzeri ifadelerin, gıda etiketlerinde ve pazarlama malzemesi olarak kullanılmamasını talep ediyoruz. 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne taleplerimizi ilettiğimiz dilekçeye Müdürlük tarafından yapılan geri dönüşte, “Yönetmelik ve Kılavuzun esas amacı, dilekçenizde belirtildiği gibi tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi olup, Kılavuzun revizyon çalışmalarında “doğal” ifadesinin kullanımına ilişkin görüşleriniz değerlendirmeye alınacaktır” cevabını almıştık.

Süt sektörüne yönelik başlattığımız kampanyamızda ise ürünlerinde ve pazarlama malzemelerinde “doğal” ifadesini kullanan markaların (ALTINKILIÇ, BALKAN, BİRŞAH, İÇİM, PINAR, SEK, SÜTAŞ, TORKU, YÖRSAN, YÖRÜKOĞLU), mevcut mevzuatta bir değişiklik yapılmasını beklemeksizin, “doğal” ifadesini kullanmaktan vazgeçmelerini istiyoruz. Şirketlerin ilgili birimlerine ulaşarak, sorularımızı yönelttiğimiz ve geçerli bir yanıt almaya çalıştığımız bu aşamada; sizlerin de desteği ile gerekli hassasiyetin gösterilip, ilgili değişikliklerin yapılacağına inanıyoruz.

Kampanyamıza buradan imza vererek destek olabilir, sesimizi çoğaltabilirsiniz!

Süt sektöründen şu sorulara yanıt vermelerini istiyoruz:

1- Neredeyse hiç taze ot yemeden, hazır yem ve kuru ot ile beslenerek, doğasına aykırı koşullarda, hareketlerinin sınırlandığı kapalı veya yarı açık alanlarda yaşamını sürdüren hayvanlardan elde edilen süt ve süt ürünleri “doğal” mıdır?

2- Hayvancılıkta kullanılan antibiyotiklerin insanlar için kullanılanlardan fazla olduğu ve bunun halk sağlığını tehdit eden sonuçları biliniyor. Ürün elde ettiğiniz hayvanlara antibiyotik veriliyor mu? Veriliyor ise -Türk Gıda Kodeksi’nin izin verdiği limitlerin altında olsa dahi- antibiyotik kalıntısı bulunan süt ve bu sütten elde edilen ürünler “doğal” mıdır?

3- Ürünlerinizin elde edildiği, kendinizin ya da tedarik zincirinizdeki diğer işletmelerin/üreticilerin hayvanları genetiği değiştirilmiş soya, mısır veya diğer GDO katkılı yemler ile besleniyor mu? Bu konuda bir izleme sisteminiz var mı? GDO’lu yem kullanılıyor ise doğada bulunmayan GDO’lu yem ile beslenen hayvanlardan elde edilen süt ve süt ürünleri için “doğal” ifadesi kullanılabilir mi?

4- UHT işlemi, sütte bulunan aminoasitlerde, peynir altı suyu proteini başta olmak üzere proteinlerde, vitaminlerde ve yağ asitlerinde değişime veya kayıplara yol açıyor. Bu nedenle UHT işlemi sütün yapısını değiştiriyor. Hatta bilimsel makalelerin bazılarında bu durum “denatüre olmak” şeklinde ifade ediliyor. Besin değerleri değişen veya azalan UHT süt “doğal” mıdır?

5- Homojenizasyon işleminin fizikokimyasal ve biyokimyasal değişimlere yol açtığı biliniyor. Sonuçları olumlu ya da olumsuz olsun, fizikokimyasal ve biyokimyasal değişimlerin söz konusu olduğu süt ürünleri için “doğal” ifadesi kullanılabilir mi?

6- Yoğurdun gevşek yapısına, sulanmasına müdahale yöntemlerinden biri olarak yoğurda süt tozu katılabiliyor. Fiziksel yapısı değiştirilmiş süt ürünleri (süt tozu) katılarak fiziksel yapısına müdahale edilmiş yoğurt için “doğal” ifadesi kullanılabilir mi?

7- Pestisit (zirai zehir) kullanılarak yetiştirilen yem bitkileri ile beslenen hayvanların süt vb. ürünleri “doğal” olabilir mi?

Kampanyamıza buradan imza vererek destek olabilir, sesimizi çoğaltabilirsiniz!

Destek Veren Kurumlar:

Kampanya çağrısının şu andaki kurumsal destekçileri aşağıdadır, yeni destekçiler eklendikçe ilave edilecektir:

  • Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği
  • Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı – ÇEKÜL
  • Greenpeace Akdeniz – Türkiye
  • Tüketici Bilincini Geliştirme Derneği – TÜBİDER
  • Tüketici Dernekleri Federasyonu – TÜDEF
  • Tüketiciyi Koruma Derneği – TÜKODER
  • Tüketici Örgütleri Federasyonu – TÖF
  • Good4Trust.org
  • Yavaş Gıda Derneği
Tagged: , , ,

2 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş