DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Söz Victor’da

Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2020
Söz Victor’da

“Günlük gıdalarımızı tüketirken bile, bugün satın aldığımız ürünün yetiştiricisinin hayatından, bu ürün yetişirken kullanılan kimyasallara kadar bütün birçok sorunu ödediğimiz parayla biz yaratıyoruz. Dolayısıyla, bize bu imkanlar sunulduğunda, gerçekten bunlara konsantre olup günlük yaşamımıza nasıl sokabileceğimize bakmamız lazım.”

Victor Ananias, Açık Radyo’daki ilk programından, 2002.

Merhabalar!

Sizlerle bundan sonra her hafta pazartesi günleri bu saatte, bu küçük köşede birlikte olacağız. Ekolojik adımlar dedik… Ekoloji, çevre deyince aklımıza gelen sorunlar, yok olan dünyamız, kirlenen suyumuz, havamız falan değil aslında konuşacağımız. Böyle şeyler konuşmayacağız. Biz, atabileceğimiz ekolojik adımları, kendi bireysel çabalarımızla, bireysel yaşamlarımız içerisinde yapabileceğimiz çözüm pratiklerinden bahsedeceğiz. Ve aslında, çok güncel bilgiler de paylaşacağız; o hafta olanlardan ve ertesi hafta olacaklardan konuşacağız bu küçük köşemizde. 

Bu hafta da, önümüzdeki günlerde, İstanbul Harbiye Askeri Müze Kültür Sitesi’nde başlayacak olan Naturel Festivali’nden bahsetmek istiyorum.

Ekolojik adım atmak gerçekten bireysel olarak seçerek yaptığımız bir şey olsun, diliyorum. Bir şekilde birileri bizi sağa ittiği zaman, sola ittiği zaman bir takım adımlar atıyoruz hayatımızda ama hangisini seçerek atıyoruz, hangisinin sonuçlarına sonradan katlanıyoruz? Bu tabii tartışılır bir konu. Çünkü bugün, çevre ve ekoloji sorunlarının hepsi gerçekte bizim istemeden ya da başka bir amaçla, bir çıkar elde etmek için attığımız adımların daha sonra bize çıkan faturaları aslında. 

Günlük gıdalarımızı tüketirken bile, bugün satın aldığımız ürünün yetiştiricisinin hayatından, bu ürün yetişirken kullanılan kimyasallara kadar bütün birçok sorunu ödediğimiz parayla biz yaratıyoruz. Dolayısıyla, bize bu imkanlar sunulduğunda, gerçekten bunlara konsantre olup günlük yaşamımıza nasıl sokabileceğimize bakmamız lazım.

Bu program ilk programım. Hepinizden tutukluğum için özür diliyorum. Bir sonraki programlarda mutlaka daha rahat olacağım. Bu konuları konuşmaya devam edeceğiz ve umarım hepinizin hoşlanarak günlük yaşam pratiğine sokabileceği bir takım ipuçları paylaşacağım sizlerle. Bunlar, kendi yaşamımdan, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin çalışmalarından, sivil toplum kuruluşlarından, köylerden, köylülerden olacak.

Umuyorum ki, bu küçük beş dakikayı hayatımıza gerçekten bir takım değerleri sokmak için kullanabiliriz. Bunun için önerilerinizi de bekliyorum. 

Eğer üretim yerlerini ziyaret etmeyi düşünürseniz, önümüzdeki hafta da ekolojik tarım yapan üreticilerden ve onları nasıl ziyaret edebileceğinizden bahsedeceğim. Bir takım telefon numaraları ve pratik bilgiler vereceğim. Bu üreticileri ziyaret ederken; tatillerinizi ve boş zamanlarınızı, gıdalarınızın geldiği yerleri tanıyarak, bu insanlarla tanışarak, ekolojik üretimlerin ne şekilde yapıldığını görerek tanıma fırsatı bulacaksınız.

Önümüzdeki hafta daha akıcı bir konuşmayla, pratik bilgilerle yine köşemizde buluşmak üzere. Hepinize çok teşekkür ederim, iyi akşamlar. Pratik ve ekolojik adımlar diliyorum hepinize…

Victor Ananias’ın 2002 yılında Açık Radyo’da yaptığı “Victor Ananias ile Buğday ve Ekolojik Adımlar” programından yazıya aktarılmıştır.

Victor Ananias’ı, kaybının 1. yılında nasıl anacağımızı konuştuğumuz ve Victor’un Açık Radyo’da yaptığı ilk programın kaydını dinlediğimiz yayının tamamını buradan dinleyebilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Henüz yorum yapılmamış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş