DESTEK OL!
Gönüllü Ol
HABERLER

Güdül Köy Pazarı 4 Temmuz’da Açılıyor!

Yayınlanma Tarihi: 17 Haziran 2020
Güdül Köy Pazarı 4 Temmuz’da Açılıyor!

Yakın zaman önce Sakin Şehir (Cittaslow) ünvanına kavuşan Güdül ilçesinde, 4 Temmuz Cumartesi günü Güdül Köy Pazarı kuruluyor.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği ve Dört Mevsim Ekolojik Yaşam Derneği’nin Ankara’nın Güdül İlçesi’nde, GEF Küçük Destek Programı’nın (SGP) desteğiyle yürüttüğü, odağında yerel çiftçi ve üreticilerin olduğu “Güdül’de Gıda Topluluklarıyla Agroekolojik Dönüşüm” projesi meyvelerini vermeye devam ediyor. Tüketicilerin ve gıda topluluklarının yöre çiftçileriyle temasını artırarak, doğa ve insan dostu tarım ve hayvancılık uygulamalarını yaygınlaştırmak amacıyla yürütülen proje kapsamında, yakın zaman önce Sakin Şehir (Cittaslow) ünvanına kavuşan Güdül ilçesinde, 4 Temmuz Cumartesi günü Güdül Köy Pazarı kuruluyor. Güdül’ün ana meydanında kurulacak pazaryeri saat 10:00’den itibaren açık olacak. Güdül Köy Pazarı, zehirsiz üretimin yaygınlaşmasına da katkı sağlayacak.

Pazaryeri Güdül Belediyesi’nin öncülüğünde, ilçe genelindeki kurumların, sivil toplum temsilcilerinin, üretici ve tüketicilerin oluşturduğu bir Katılımcı Güvence Sistemi (KGS) ile işleyecek. Doğa-dostu temiz üretimlerin zaman içinde bir etiketleme sistemiyle öne çıkarılacağı Güdül Köy Pazarı’nda, ilk aşamada isteyen bütün yerel üreticilerin ürünleri yer alabilecek. Ürünlerin kaynağına kadar izlenebilmesi için, üretici bilgileri ve diğer gerekli bilgiler pazaryerine ait bir Web sitesinde yayınlanacak. Tüketiciler, ürün ve üreticilerle ilgili geri bildirimlerini de online olarak yapabilecek.

Pazar yerinde koronavirüs önlemleri kapsamında tezgahlar uygun mesafede olacak, maske dağıtımı yapılacak ve dezenfektan hizmeti verilecek.

Ankaralıların Güdül’ü ve Köy Pazarı’nı ziyaret edebilmeleri için Güdül Belediyesi tarafından ücretsiz araç desteği sağlanıyor. Ortak araçlar Sabah 8:30’da Kumrular Sokak’tan kalkacak. Pazaryeri ziyareti dışında, dileyenler için agroekoloji uygulama bahçesi, Güdül Kent Müzesi, geleneksel leblebi imalathanesi, geleneksel Güdül evleri vb. ziyaretleri olacak. Ortak araçlar 17:00’da Güdül’den Ankara’ya hareket edecek. Ücretsiz ulaşım için aşağıdaki formu doldurmanızı rica ediyoruz:

Ortak araç formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Güdül minibüsleri Ankara’da bulunan Etlik Otobüs Terminali’nden (Eski Garajlar), sabah 7:00’dan itibaren, ortalama 1,5 saatte bir hareket etmektedir. Akköprü-Varlık Köprüsü’nden ve İstanbul yolu üzerinde belirli duraklardan binme imkanı vardır. Bilgi ve rezervasyon için Ankara yazıhane: (312) 341 34 37. Güdül yazıhane: (312) 728 15 15.

Güdül’e kendi araçlarıyla gelmek isteyenler için: Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunan Sincan-Yenikent yol ayrımından devam ederek, Yenikent istikametinden Ayaş yoluna çıkılır. Ayaş geçildikten sonra Beypazarı istikametinde yol üzerinde bulunan Güdül Beklemesi mevkiinden Güdül yoluna dönülür. Ana yoldan ilçeye giriş, Yeşilöz tarafında kalan girişten yapılmaktadır.

Güdül içinde kahvaltı ve yemek için birçok kafe ve lokanta bulunmakta. Güdül meydanındaki Yöresel Ürünler Mutfağı da gün boyunca açık olacak.

İlgili bağlantılar:

Etiketler: , ,

2 adet yorum var

 1. Oya Açıkalın

  Güdül belediyesi ve halkını kutlarım.
  Pazarınız hangi günler açık?
  Kafe, lokanta türü yerlerden de hafta arası açık olan var mı?
  Bayram boyunca pazar ve/veya kafe-lokantalardan açık olan olacak mı?

  1. Buğday Derneği

   Kurban Bayramı nedeniyle 1 Ağustos Cumartesi günü Güdül Köy Pazarı kurulmayacaktır ancak dükkanlar ve lokantalar hizmet vermeye devam ediyor. Köy Pazarı 8 Ağustos Cumartesi gününden itibaren kurulmaya başlanacaktır.
   Sevgiler,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaş